Zavetje mladosti

Sveto leto 2025

Papež Frančišek je na božični večer 24. decembra 2024 v Baziliki svetega Petra odprl prva sveta vrata in pod geslom Romarji upanja začel redno jubilejno leto 2025.

Redno sveto leto, ki se zgodi vsakih 25 let, se je začelo na božični večer, 24. decembra 2024, in bo trajalo do praznika Gospodovega razglašenja, 6. januarja 2026.

Svetoletna cerkev je tisto svetišče (lahko jih je tudi več), ki ga škof določi kot poseben kraj svetoletnega romanja. Zato je svetoletna cerkev milostni kraj, kjer lahko kristjani prejmemo svetoletne milosti, med njimi  popolni odpustek, če seveda prej pristopimo k zakramentu svete spovedi in zadostimo pogojem, ki so predpisani: prejmemo sveto obhajilo, izmolimo veroizpoved in molimo po namenih svetega očeta (navadno očenaš, zdravamarijo in slavaočetu).

Svetoletno cerkev lahko obiščemo kot organizirana skupina romarjev v okviru župnije ali pa kot posamezniki, kot družina, kot sorodniki, kot prijatelji, kot društvo, kot sodelavci itd.

Sveto leto, ki ga papež redno oznani vsakih petindvajset let, je leto posebnih Božjih milosti, s katerimi se lahko kristjani obogatimo, če to seveda želimo in hočemo, in sicer tako, da poglobljeno živimo svojo vero, prejemamo odpustke zase ali za rajne, sodelujemo pri različnih verskih obredih in programih, kot so na primer romanja, križev pot, adoracija, spokorna bogoslužja, duhovne vaje, in zavzeto opravljamo dela usmiljenja. Vse to naj bi nas vodilo k ponovnemu odkritju krstne milosti, po kateri smo prejeli odpuščanje grehov, smo postali nova stvar (Božji otroci, del skrivnostnega Kristusovega telesa in njegov sodedič in tempelj Svetega Duha), bili obdarjeni s posvečujočo milostjo, ki nas napravi sposobne verovati, daje moč, da živimo in delujemo po darovih Svetega Duha in omogoča, da restemo v dobrem in ta milost svetega krsta nas tudi včleni v Cerkev, da postanemo tako del žive družine Božjih otrok, ki ji je namenjeno večno življenje v dokočnem združenju z Bogom.

Sveto leto torej je leto duhovne prenove, ki ga je papež Frančišek tokrat postavil pod geslo “Romarji upanja.” Upanje se bi tokrat naj osredinilo na dve resničnosti, ki sta najbolj umanjkali v zadnjem času, to sta mir in življenje. Na tem romanju upanja papež še prav posebej vabi, da bi gojili krepost “potrpežljivosti” kot protiutež neučakanosti, živčnosti in mnogih nepotrebnih prenapetostih. Prav tako papež poudari za to leto, da je naš cilj romanja Gospod Jezus, ki pa ga bomo v polnosti, če Bog da, uzrli šele v večnosti, zato zelo izzivalno postavi tudi vprašanje: “Kaj bo z nami po smrti?” in s tem poveže tudi potrebnost prejemanja svetoletnega odpustka in drugih milosti, ki so z njim povezane.